گزارش کامل دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت

دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت با موضوع «روابط‌عمومی، صنتعت و توسعه بازار» روز 29 اردیبهشت‌ماه 1392 (همزمان با سومین روز از هفته روابط‌عمومی) با حضور مدیران صنایع، اساتید حوزه ارتباطات، تبلیغات و بازاریابی و مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی سازمان‌ها و بخش صنعت در هتل المپیک تهران برگزار شد.

در آستانه دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت، مدال زرین روابط‌عمومی 1392 نیز به دکتر مهدی کرباسیان اهدا شد و به دلیل عدم حضور وی در این کنفرانس، فیلم مراسم اهدای این مدال به وی در کنفرانس پخش شد.

دبیرکل کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت در این خصوص گفت: مدال زرین روابط‌عمومی ایران هر سال فقط به یک مدیر ارشد با سابقه که به کارآمدی و اثربخشی روابط‌عمومی باور داشته و در عمل زمینه تحرک مناسب و فعالیت حرفه‌ای واحد روابط‌عمومی تحت مدیریتش را فراهم کرده است تقدیم می‌شود.
کاظمی دینان با اشاره به اینکه در دومین سال اهدای این مدال، کمیته ارزیابی دبیرخانه با بررسی سوابق مدیران مختلف، مقرر کرد از خدمات و تلاش‌های ارزنده دکتر مهدی کرباسیان تجلیل کند، افزود: این مدال طی مراسمی در تاریخ 25 اردیبهشت با حضور تعدادی از استادان و پیشکسوتان روابط‌عمومی، توسط دکتر ولی‌الله سیف مدیرعامل بانک کارآفرین و دریافت‌کننده این مدال در سال 91 به ایشان تقدیم شد.
دبیرکل کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت با تأکید بر اینکه بر این باوریم موفقیت روابط‌عمومی‌ها در انجام مسؤولیت‌هایشان، مستلزم فهم درست و حمایت مستمر مدیران ارشد سازمان‌ها از برنامه‌های توسعه‌ای این بخش از سازمان است، در مورد شاخص‌های این انتخاب گفت: اهمیت مدیر ارشد برای جایگاه روابط‌عمومی در سازمان، میزان سابقه مدیر ارزیابی شونده در اداره سازمان‌‌های بزرگ، میزان حضور مدیر ارزیابی شونده در جلسات، گردهمایی‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های روابط‌عمومی در درون و برون سازمان، میزان اعتقاد و مشارکت مدیر ارشد سازمان در برنامه‌های تخصصی روابط‌عمومی از جمله حضور در نشست‌های خبری، گفت‌وگوهای اختصاصی با رسانه‌ها، نمایشگاه‌ها و...، میزان استقلال عمل، اختیارات تفویض شده و اعتماد به برنامه‌های عمل در روابط‌عمومی و میزان توجه مدیر ارزیابی شونده به نظرات افکار‌عمومی از طریق نظرسنجی‌های به‌عمل‌آمده توسط روابط‌عمومی در تصمیم‌گیری‌های سازمانی و... از جمله این شاخص‌ها است.
کاظمی دینان ابراز امیدواری کرد: اقدامات فرهنگسازانه در حوزه روابط‌عمومی، منجر به تعالی بیش از پیش این صنعت و هنر تأثیرگذار شود.
گفتنی است دکتر مهدی کرباسیان دارنده دکترای مدیریت از دانشگاه پیسلی اسکاتلند تا کنون موفق به دریافت نشان درجه 2 لیاقت و مدیریت و نشان درجه 2 خدمت از عالی‌ترین نشان‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران شده است.
وی در سمت‌های مختلفی از جمله معاون وزارت راه و ترابری در امور حمل و نقل، قائم مقام ریاست بنیاد مستضعفان، معاون وزیر نفت در امور بازرگانی، عضو هیأت مدیره و مدیر بازرگانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، معاون وزیر و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاون کل وزارت امور اقتصاد و دارایی به ایفای مسؤولیت پرداخته است.

رویکرد آماده‌باش در روابط‌عمومی
در ادامه این کنفرانس، دکتر احمد روستا، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مقاله خود با عنوان «رویکرد آماده‌باش در روابط‌عمومی» گفت: با توجه به تحولات و تلاطم‌های گوناگون محیطی و نیز فاصله و شکاف‌های گوناگون و رقابت فزاینده، به‌نظر می‌رسد روابط‌عمومی‌ها نیازمند رویکردها، راهبردها و راهکارهای متنوع و جدیدی هستند تا بتوانند مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار داده و به اهدافشان دست پیدا کنند.
وی با ارائه مدلی تحت عنوانALERT که به معنای هشدار و آماده‌باش است، پنج رویکرد متفاوت روابط‌عمومی‌ها برای ارتباط پایدار با مخاطب را معرفی کرد.
روستا افزود: رویکرد اول، «رویکرد روابط سازگار» است. سازگاری در روابط‌عمومی به معنای «کنار آمدن، کوتاه آمدن و ایستادگی» برای پاسخگویی به تحولات، اتفاقات و رویدادهای جدید است. در دنیای پر تهدید، پر خطر، مخرب و منفی و نیز پرتحول و پرتلاطم، سازگاری رمز ماندگاری است. لازمه سازگاری، درک شرایط روز و انطباق‌پذیری و انعطاف‌پذیری همراه با سرعت و چابکی است که لازم است در روابط‌عمومی‌های فعلی تقویت شود.
وی رویکرد دوم را «رویکرد روابط بلندمدت» معرفی کرد. این رویکرد در روابط‌عمومی معرف حفظ رابطه با مخاطبان همیشگی و تأثیرگذاران و نقش‌آفرینان است. تلاش برای حفظ اینگونه روابط از طریق پاسخگویی به انتظارات و اهداف گروه‌های اشاره شده از جمله وظایف همیشگی و مفید روابط‌عمومی‌هاست.
عضو کمیته علمی دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت با بیان اینکه همه این رویکردها هدف مشترکی دارند که تأثیر بهتر بر مخاطبان و تغییر در رفتار آنان است، ادامه داد: رویکرد سوم، «رویکرد روابط الکترونیک» است. در دنیایی که فناوری ارتباطات و اطلاعات دامنه فعالیت روابط‌عمومی‌ها و مخاطبان را بسیار گسترده کرده است، دیگر نمی‌توان فقط با روابط‌عمومی سنتی انتظار ارتباط مفید و مؤثر با انواع گروه‌ها را داشت. ویژگی‌ها، شایستگی‌ها و مهارت‌های جدیدی برای روابط الکترونیک مطرح شده‌اند که لازم است مورد توجه روابط‌عمومی‌ها قرار گیرد.
روستا «رویکرد روابط درست» را رویکرد بعدی عنوان و تصریح کرد: ثمربخشی و اثربخشی در مدیریت ارتباطات در دو جمله خلاصه می‌شود: «امور ِدرست انجام دادن و امور را درست انجام دادن». اگر روابط‌عمومی‌ها امور درست و مرتبط با خود را تعریف و تعیین کنند و امور را به درستی انجام دهند، مفید و مؤثر بودن روابط‌عمومی‌ها بیشتر می‌شود.
رویکرد پنجم ارائه شده توسط وی، «رویکرد روابط فراگیر» معرفی شد. یکی از مهم‌ترین رویکردها در روابط‌عمومی نوین، رویکرد روابط فراگیر یا روابط با انواع گروه‌هاست که شامل سه رکن «برقراری»، «بهره‌برداری» و «نگهداری» روابط است. در دنیایی که شبکه‌ها و تشکل‌ها نقش مهمی پیدا کرده‌اند، روابط‌عمومی‌ها نیز برای تأثیرگذاری بر مخاطبان خود نیازمند بازنگری روابط گذشته و گسترش این روابط با سایر ذی‌نفعان است.

روابط‌عمومی با صنعت متولد شد
«روابط‌عمومی با صنعت متولد شد» عنوان مقاله‌ای است که دکتر داوود زارعیان، رئیس کمیته علمی دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت آن را ارائه کرد.
وی گفت: اگر نيک به تاريخ روابط‌عمومي در جهان بنگريم، در مي‌يابيم که ريشه تولد و رشد روابط‌عمومي در مؤسسات صنعتي و بازرگاني بوده است و حتي اگر بخواهيم در اين زمينه کمي اغماض هم کنيم، بايد بگوييم صنعت موجب رشد روابط‌عمومي شده است.
وی افزود: امروز در ايران و اغلب کشورهاي دنيا غالب مؤسسات صنعتي از خدمات روابط‌عمومي بهره مي‌گيرند و تلاش دارند هر روز از طرح‌هاي نوين در جهت کاراتر کردن اين حرفه استفاده کنند.
زارعیان ادامه داد: مؤسسات صنعتي از طريق روابط‌عمومي خود را به طبقات مختلف مردم معرفي مي‌کنند و موجبات جلب پشتيباني قاطبه مردم را فراهم مي‌آورند و متقابلاً نظرات مشتريان را به مديران منعکس مي‌کنند. زارعیان گفت: صنعت آهنگ رشد اقتصادي کشورها را به‌وجود مي‌آورد، تنها صنايع بزرگ مي‌توانند امر توليد را عهده‌دار شوند، صنايع بزرگ مي‌توانند کالاي مرغوب و استاندارد را در حجم و مقياس وسيع توليد و در دسترس عموم قرار دهند، مؤسسات صنعتي بخشي از سرمايه خود را براي تحقيق و توسعه صرف مي‌کنند لذا جامعه در مسير پيشرفت قرار مي‌گيرد و مؤسسات صنعتي مشاغل متعدد و فرصت‌هاي بي‌شماری فراهم مي‌کنند و در اختيار جامعه قرار مي‌دهند. وقتي روابط‌عمومي با چنين شرايطي به يک بخش مهم وارد مي‌شود، نيازمند رويکرد و برنامه‌اي کاملاً متفاوت با ديگر بخش‌هاست.
رئیس کمیته علمی دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت در ادامه جايگاه روابط‌عمومي در صنعت را با رويکردي تاريخي توضيح داده و در ادامه به تشریح اهداف روابط‌عمومي در صنعت پرداخت.

روش‌هاي تحقيق كيفي در روابط‌عمومي و ارتباطات بازاريابي
دكتر يونس مظلومي، مدرس دانشگاه نیز در مقاله خود با عنوان «روش‌هاي تحقيق كيفي در روابط‌عمومي و ارتباطات بازاريابي» به تشریح دو روش كلي تحقيق در انجام تحقيقات در علوم ارتباطات و بازاريابي شامل روش تحقيق كمي و كيفي پرداخت.
وی گفت: هركدام از اين روش‌ها تفاوت‌ها و تمايزهاي بنيادي با يكديگر داشته، ليكن بسته به ماهيت تحقيق و انتظارات محقق در خصوص انتخاب روش تحقيق تصميم‌گيري مي‌شود.
وی ادامه داد: مهم‌ترين ركن هر تحقيق، مشخص كردن هدف تحقيق است. بنابراين سؤال اصلي تحقيق كه محقق به دنبال يافتن پاسخ آن است، در اولين بخش هر تحقيق جاي مي‌گيرد. لذا سؤال تحقيق مشخص‌كننده روش تحقيق انتخابي خواهد بود. نتايج يك بررسي كه در «مجله بين‌المللي تبليغات » در سال 2007 منتشر شده، نشان مي‌دهد كه اغلب تحقيقات ارتباطات بازاريابي در 15 سال گذشته با استفاده از روش‌هاي تحقيق كمي بوده است.

روابط‌عمومی، صنعت و ارتباط با مشتری
در ادامه این کنفرانس، دکتر اسماعیل قدیمی به تشریح الزامات روابط‌عمومی‌ها برای ارتباط بهتر با مشتری پرداخت.
وی در ارائه مقاله خود با عنوان «روابط‌عمومی، صنعت و ارتباط با مشتری» با تشریح مراحل پیشرفت روابط‌عمومی‏ها از لحاظ نقش، تأثیر و جایگاه آنها در سازمان گفت: مرحله اول، «روابط‌عمومی تبریک و تسلیت» است. در این مرحله روابط‌عمومی در نازل‌ترین شکل ممکن، زیرمجموعه‌ای از بخش‌های مدیریت اداری یا عمومی است و به اصطلاح «روابط‌عمومی پرچمی» نیز خوانده می‌شود که وظایف او در حد نصب پارچه و بنر در مناسبت‌های تقویمی است که اطلاق نام روابط‌عمومی به آنها از دیدگاه علمی صحیح نیست.
وی مرحله دوم را «روابط‌عمومی پاسخگو» معرفی کرد و افزود: در این مرحله سازمان به ضرورت پاسخگویی به مراجعات مردمی پی برده و روابط‌عمومی مانند سدی بین مردم و رئیس سازمان عمل می‌کند تا از حجم مراجعات به رئیس کاسته شود. در این مرحله توجیه‌گری، نداشتن استراتژی بلندمدت، عملکرد انفعالی و توجه بیشتر به ابزارهای اقناعی نسبت به ابزارهای تبلیغی از ویژگی‌های روابط‌عمومی است.
قدیمی مرحله بعدی تکامل روابط‌عمومی را «روابط‌عمومی تحلیلگر» دانست که در این مرحله روابط‌عمومی از حالت پاسخگویی صرف به مراجعات مردمی خارج شده و در جایگاه «مشاور رئیس سازمان» نظرات رسیده را تحلیل و دسته‌بندی می‌کند.
«روابط‌عمومی تبلیغات و بازار فروش» مدل بعدی روابط‌عمومی است که روابط‌عمومی خود را بر ذهن مشتری مسلط می‏بیند اما سازمان در این مرحله محصول‌محور است و هنوز مشتری‌محور نشده است.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی مرحله تکامل بعدی روابط‌عمومی را «روابط‌عمومی spotlight» معرفی کرد و گفت: در این مرحله روابط‌عمومی به حالت تدافعی مشتریان نسبت به تبلیغات پی برده و سعی می‌کند رو شهای اقناعی را جایگزین روش‌های تبلیغی کند.
قدیمی اظهار داشت: ‌«‌روابط‌عمومی اطاق شیشه‌ای» مرحله بعد رشد روابط‌‌عمومی است که شفاف‌سازی ارتباط فی ما بین رئیس، کارکنان، مشتریان و باقی عوامل مرتبط با سازمان هدف اصلی این نوع روابط‌عمومی است. «روابط‌عمومی نخاعی» فاز دیگری از توسعه روابط‌عمومی است و پس از آن است که «تبدیل روابط‌عمومی سازمان به سازمان روابط‌عمومی» صورت می‌گیرد. در این نگاه روابط‌عمومی تنها به نخاع یا رشته‌های عصبی تشبیه نمی‌شود بلکه روابط‌عمومی به مجموعه فعالیت‌های هماهنگ مغز، نخاع، رشته‌های عصبی و باقی اعضای بدن گفته می‌شود. سازمان‌هایی که نوع فعالیت آنها ماهیت ارتباطی دارد مثل انجمن‌های علمی، دفاتر مرکزی اصناف، سازمان‌های رسانه‌ای و آژانس‌های خبری الزاماً به این نوع پیشرفته از روابط‌عمومی نیازمندند و اجرای این ساختار در سازمان‌هایی که فروش کالا یا خدمات دارند، نیازمند آموزش نسبی تمام کارکنان و آشنایی حدودی آنها با تکنیک‌های روابط‌عمومی خواهد بود.
وی در ادامه به موانع پیشرفت روابط‌عمومی‌ها در ایران و الزامات و نکات مورد توجه روابط‌عمومی‌ها در حوزه صنعت اشاره و پیشنهاد کرد شبکه ارتباطی منسجم بین روابط‌عمومی‌های سازمان‌های صنعتی ایران در قالب دفتر هماهنگی روابط‌عمومی‌های حوزه صنعت ایران تشکیل شود.

روابط‌عمومی و اقناع مشتری
«روابط‌عمومی و اقناع مشتری» مقاله بعدی کنفرانس بود که توسط دکتر حسین افخمی ارائه شد.
استاد ارتباطات دانشگاه علامه در این مقاله با اشاره به اینکه اقناع یکی از هدف‌های نهایی هرگونه فعالیت ارتباطی از سوی مدیریت ارتباطات یا روابط‌عمومی در شرکت‌های تولیدی محسوب می‌شود، گفت: استراتژی ارتباطات در بازار محصولات صنعتی معمولاً بر سه رهیافت عمده اطلاع‌رسانی، آموزشی و اقناعی استوار است. همچنین اقناع مشتریان محل تلاقی فعالیت‌های واحدهای بازاریابی، تبلیغات و روابط‌عمومی یک مؤسسه صنعتی است.
وی افزود: کارکرد اقناعی در ارتباطات بینافردی موضوع مورد بحث این مقاله است که معمولاً در مراحل پایانی فرآیند فروش و نقطه شروع، سنجش نگرش مشتری و مصرف‌کننده را شامل می‌شود.
وی در ادامه به نقش و جایگاه روابط‌عمومی در صنعت اشاره کرده و سپس با ارائه تعریفی از مفاهیم ارتباط، اقناع و ارتباطات انسانی، ویژگی‌های ارتباطات بینافردی و کارکرد آن در نقطه تماس با مشتریان را تشریح کرد.
وی اظهار داشت: عوامل مؤثر در ارتباط مانند زبان، قدرت، تفاوت‌های فردی و اجتماعی، فرهنگ و مهارت رهبری در اینجا مورد بحث قرار می‌گیرد.
افخمی ضمن اشاره به این مطلب که روابط‌عمومی در کشورهای پیشرفته دنیا، یک صنعت تلقی می‌شود، افزود: روابط‌عمومی‌های ما طی سال‌های گذشته با تحولات کیفی همراه و به سمت صدای مشتری، حرکت داشته‌اند.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: روابط‌عمومی مثل بازاریابی، به دنبال فروش محصول و کسب سود نیست، بلکه به دنبال تغییر و اصلاح است.
ارزیابی نقش فنون ارتباطات بینافردی و بررسی چگونگی کاربرد آنها در مراحل دهگانه اقناع میان‌فردی در ارتباط با مشتریان پایان‌بخش این مقاله بود.

روابط‌عمومی، صنعت و توسعه بازار؛ با رویکردی به سازمان‌های کارآفرین
علی جهانی، مدرس دانشگاه در رشته‌های روابط‌عمومی و علوم ارتباطات اجتماعی نیز در این همایش گفت: اگرچه متغیر کانونی همه برنامه‌های توسعه‌محور بر مدار انسان و تعالی سازمانی او دور می‌زند و نیز تأثیرگذاری بدون انکار «فرد متعالی» بر روند رشد و ایجاد «سازمان متعالی» استوار است، اما پژوهشگران در بررسی‌های جدید در حوزه کارآفرینی به یافته‌هایی تازه رسیده‌اند و آن اینکه اگر در گذشته ویژگی کارآفرینی را به‌صورت «فردی» معنا می‌کردند، امروزه تحقق رشد مادی و معنوی را بیشتر در «کارآفرینی سازمانی» جست‌وجو کرده و یافته‌اند.
وی با ارائه مقاله «روابط‌عمومی، صنعت و توسعه بازار؛ با رویکردی به سازمان‌های کارآفرین» در صدد پاسخگویی به سه پرسش اساسی زیر برآمد:
1- در بستر سازمانی آیا این رفتارهای فردی است یا استراتژی سازمانی که ابتدا تغییر می‌کند و تغییر می‌آفریند؟
2- برای مقطعی و موقتی نبودن رشد و «پروژه تغییر» چند اتفاق کارآفرینانه در طول یک زمان مشخص در یک شرکت رخ می‌دهد؟
3- و بالاخره اینکه نقش روابط‌عمومی در کارآفرینی سازمانی چیست؟
وی اظهار داشت: پویایی و پیچیدگی شرایط و محیط کسب‌وکار امروز، داشتن و به‌کارگیری رفتار و تفکرات کارآفرینانه را برای همه سازمان‌ها در هر اندازه‌ای ضروری ساخته است و به عبارتی سازمان‌های امروزی بدون داشتن چنان رفتاری امکان دستیابی به موفقیت نخواهند داشت. ایجاد یا خلق محیط سازمانی مساعد که موجب انگیزش و علاقه‌مندی و تعهد کارکنان به مفاهیمی مانند خلاقیت و نوآوری می‌شود، می‌تواند سهم به‌سزایی در موفقیت سازمان در عرصه رقابت با دیگر رقبا داشته باشد.

مخاطب، رأس هرم است
همچنین مریم آقایی، کارشناس ارشد ارتباطات اجتماعی مقاله خود را با عنوان «مخاطب، رأس هرم است» ارائه داد.
وی گفت:‌ امروزه سازمان‌هایی می‌توانند در حوزه فعالیت خود موفق باشند که روابط‌عمومی‌ای را به کار گیرند که توجه به افکارعمومی و بحث مخاطب را سرلوحه کار خود قرار دهد و با توجه به آنچه در جامعه مخاطب خود می‌بیند یا پیش‌بینی می‌کند، دست به اقدام بزند. اما آنچه اهمیت ویژه‌ای دارد اینست که در عصر حاضر و در دنیای پیشرفته امروزی، دیگر مخاطب منفعل و پذیرنده بی‌چون و چرای تمام پیام‌ها، آگهی‌ها و تبلیغات روابط‌عمومی‌ها نیست بلکه مخاطب دنیای امروز از میان انبوه داده‌هایی که در معرض شنیدن و دیدن دارد، دست به گزینش می‌زند و همین ویژگی یعنی پویایی و فعال بودن مخاطب، کار را برای روابط‌عمومی‌هایی که برای حفظ و گسترش تعامل و تفاهم برنامه‌ریزی می‌کنند، دشوارتر و حساس‌تر کرده است.
وی افزود: شناخت کامل جامعه مخاطب هر سازمان و آشنایی با نیازها، سلایق و انتظارات آنها اساسی‌ترین مرحله برنامه‌ریزی اقدامات هر روابط‌عمومی است که غفلت از آن یا بی‌اهمیت دانستن آن تبعات مهلک و اثرات مخرب زیادی بر مجموعة عملکرد خواهد گذاشت. در این میان، مخاطب برای روابط‌عمومی در بخش صنعت اهمیتی مضاعف دارد چراکه مخاطبِ آنها باید محصول آن صنعت را از میان محصولات متنوع انتخاب کند و این انتخاب مشتری است که بر چرخه تولید و عرضة یک کالا تأثیر مستقیم دارد؛ بنابراین صنایع قبل از هر تصمیم و اقدامی باید و باید به شناخت مخاطب خود بپردازند تا بتوانند در عرصه رقابت موفق باشند.
وی در ادامه به ضرورت مخاطب‌پژوهی در روابط‌عمومی‌های صنعتی، تکنیک‌های شناخت و نگرش‌های مخاطب و شیوه‌های مختلفی که می‌توان برای هر دسته از انواع مخاطبان به کار گرفت تا پیام مورد استقبال آنها قرار گیرد، اشاره کرد.

شبکه‌سازی ارتباطی؛ الگویی برای روابط‌عمومی و مدیریت
«شبکه‌سازی چیست؟»، «برترین شبکه‌سازها کدامند؟» و «چگونه می‌توان در یک سازمان یک شبکه انسانی برای ارتقای اهداف سازمان ساخت؟» سه پرسش اساسی مطرح شده در مقاله رضا کیمیایی بودند که در دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت ارائه شد.
وی در مقاله خود تحت عنوان «شبکه‌سازی ارتباطی؛ الگویی برای روابط‌عمومی و مدیریت» با تشریح ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با مخاطب، راهکارهایی برای تعامل بیشتر با مشتریان ارائه کرد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:
- قبل از اینکه در فعالیت‌های شبکه‌ای شرکت کنید، اسامی افرادی که انتظار دارید در آینده در این ارتباط شرکت کنند را تهیه کرده و آنها را در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو کنید تا بفهمید این افراد به چه موضوعاتی ممکن است بیشتر علاقه داشته باشند. در مورد افرادی هم که در حال حاضر در شبکه شما حضور دارند، تصور نکنید همه چیز را می‌دانید. سعی کنید بفهمید در حال حاضر روی چه موضوعی کار می‌کنند یا با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستند. این توجه به جزئیات، می‌تواند در ملاقات‌های حضوری شما موفقیت‌آمیز باشد.
- هر چقدر در مورد روحیه و ذهنیات شرکای خود در شبکه بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید به رابطه خود ارزش بدهید یا از آن ارزش بگیرید.
- مهم نیست که شما به عنوان مدیر گروه چه وعده‌ای به اعضای گروه می‌دهید. این وعده می‌تواند قول‌های کوچکی مثل فرستادن یک ایمیل یا یک تماس تلفنی باشد. مهم این است که پایبند ماندن به آن وعده نشان‌دهنده شخصیت شماست.

نقش روابط‌عمومی در صنعت
رضا قدیمی نیز با ارائه مقاله «نقش روابط‌عمومی در صنعت» با طرح این پرسش که چه نوع روابط عمومی می‌تواند به صنعت کمک کند؟ گفت: چنین روابط‌عمومی‌ای باید دارای نقش مدیریتی بوده و کارکردهای مترقیانه‌ای همچون مخاطب‌شناسی، مطالعات محیطی، توان ارائه مشاوره‌های علمی و آگاهی‌ از محیط کار و خواسته‌های مشتریان را دارا باشد.
وی افزود: صنعت، نیازمند روابط‌عمومی سرآمد، آنلاین و هوشمند است؛ روابط عمومی‌ای که دارای هوشمندی بالا بوده و دریایی از اطلاعات پردازش شده و سهل‌الااستفاده را در اختیار مدیریت قرار می‌دهد و در عملیات خود از فناوری‌های نوین ارتباطی بهره می‌گیرد.
قدیمی اضافه کرد: بنابراین یک روابط‌عمومی سنتی، غیر حرفه‌ای، فاقد استانداردهای علمی و عملی لازم، نه تنها نمی‌تواند در خدمت صنعت باشد بلکه در بسیاری از موارد، صنعت را از داشتن دیده‌بانی دلسوز، بصیر و آگاه محروم می‌سازد و به لحاظ عملکرد نامطلوب، حتی می‌تواند مخل پیشرفت و پیشرو اهداف صنعت باشد.

روابط‌عمومي صنعتي؛ انساني كردن صنعت (اصول طلايي مشتري‌مداري)
دکتر احمد يحيايي ايله‌اي، مدرس علوم ارتباطات در مقاله «روابط‌عمومي صنعتي؛ انساني كردن صنعت (اصول طلايي مشتري‌مداري)» با بیان اینکه امروزه دنیای کسب‌وکار بر پایه مشتری‌مداری و رضایتمندی مشتریان استوار شده است به گونه‌ای که گسترش و ارائه خدمات بدون در نظر گرفتن این اصل نه تنها مشکل بلکه غیر ممکن است، گفت: سازمان‌های مشتری‌مدار درک این سخن که «همیشه حق با مشتری است» را سر لوحه برنامه‌های خویش می‌دانند زیرا وجود مشتری براي یک واحد اقتصادی و صنعتي علاوه بر آنکه سود مالی به دنبال دارد، امکان رقابت را نیز فراهم می‌سازد. برای همین احترام به ارباب رجوع و تکریم مشتریان سال‌هاست که در دنیا رواج پیدا کرده است.
وی افزود: مسلماً براي مشتريان مشکلات سازمان‌ها اهميت ندارد بلكه آنها مي‌خواهند كسي مشكلاتشان را حل نمايد و سازمان مشتري‌مدار سازماني است كه پاسخگویی به همین مشکلات را هدف خود و رضايت مشتري را سرمايه خود و ضامن برگشت سرمايه سازمان مي‌داند.
یحیایی ایله‌ای تصریح کرد: بدون شک ملاك واقعي برای ارزش‌گذاری يك شركت، میزان رضايت مشتريان است؛ چیزی که اگر نباشد، هيچ كسب‌وكاري نمي‌تواند ادامه حيات داده و ايجاد شغل کرده يا زندگي كساني را كه در آن كار كرده و به مردم خدمت ارائه مي‌دهند، تأمين نمايد.
وی در ادامه به این سؤال پاسخ داد که یک صنعت مشتری‌مدار چه باید انجام دهد تا بتواند به اهداف خود نزدیک شود؟ در واقع چه اصولي براي مشتري‌مداري وجود دارد كه روابط‌عمومي با رعايت آن مي‌تواند خدماتي بيشتر و بهتر به صنعت و مشتريان ارائه كند؟

روابط‌عمومی، تبلیغات و تولید ملی
دکتر امیدعلی مسعودی، عضو هیأت علمی دانشگاه سوره با ارائه مقاله «روابط‌عمومی، تبلیغات و تولید ملی»، روابط‌عمومی‌ها را زاییده و برآمده از دوران صنعتی شدن جوامع غربی دانست و گفت: شرایط حاکم بر صنعت در کشور آمریکا، رشد و گسترش سرمایه‌داری، تولید انبوه کالا و لزوم مصرف این تولیدات؛ تبلیغات و روابط‌عمومی‌ها را به سوی تبلیغ برای مصرف هرچه بیشتر کالاها واداشت. «مصرف کاذب» از مرزهای آمریکا و اروپا گذشت و دامنگیر کشورهای عقب‌مانده یا درحال توسعه شد. رشد صنعت نیازمند مواد اولیه‌ای بود که عمدتاً در کشورهای توسعه‌نیافته وجود داشت. گرفتن مواد اولیه به قیمتی بسیار پایین‌تر از حد انتظار از این کشورها و سپس بازگشت مواد اولیه به صورت کالاهای مصرفی با قیمتی افزون‌تر، شرایط مبادله‌ای نابرابر را بین دو جهان صنعتی و غیر صنعتی رقم زد.
وی ادامه داد: بر همین اساس وظیفه مهم روابط‌عمومی‌ها «بازاریابی» برای فروش هرچه بیشتر محصولات شد. چنین شرایطی جهان غیرصنعتی را به فکر تولید ملی انداخت اما تبلیغات گسترده بر روی افکارعمومی کشورهای درحال توسعه به عنوان مانعی در برابر مصرف کالاهای تولیدشده در داخل این کشورها مطرح شد. این کشاکش میان روابط‌عمومی دوران صنعتی برای «بازاریابی»، مصرف‌زدگی و تولید انبوه از یک سو و روابط‌عمومی استقلال‌طلب برای «افکاریابی» به جای «بازاریابی» از سوی دیگر برای تولید و حفظ منابع ملی، از نیمه دوم قرن بیستم میلادی تاکنون ادامه داشته است.
وی آماده‌سازی افکار عمومی را راهکاری برای فروش بیشتر و در نهایت افزایش تولید عنوان کرد و گفت: روشنگری افکارعمومی اقدامی است خطیر که بر عهده رسانه‌ها، روابط‌عمومی بخش‌های خصوصی و دولتی است. «تبلیغات مردمی» به عنوان موج چهارم تبلیغات و توجه بیشتر به وظایف رسانه‌ها، در جهاد اقتصادی می‌تواند افکارعمومی را به سمت‌وسوی استقلال اقتصادی و تولیدملی سوق دهد.
مسعودی اظهار داشت: در هر برنامه، استراتژی و تاکتیکی که برای احیا و گسترش تولید ملی ترسیم می‌شود، باید رسانه‌ها، تبلیغات و روابط‌عمومی‌ها به عنوان بازیگران اصلی آگاهی و هدایت یا انحراف افکار عمومی در نظر گرفته شوند. در این صورت افکار عمومی برای تغییر بزرگ جایگزینی تولید ملی و تولید خارجی آماده شده و بسترهای لازم برای تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان فراهم می‌شود.

استفاده از توانمندی‌های عینک گوگل در روابط‌عمومی و بازاریابی
«استفاده از توانمندی‌های عینک گوگل در روابط‌عمومی و بازاریابی» مقاله مشترک مریم سلیمی و بهروز مظلومی‌فر، آخرین مقاله ارائه شده در دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت بود.
در این مقاله تصریح شد: ادامه روند استفاده از تکنولوژی با نگاهی به سیر افزایش سرعت عادت مردم به تکنولوژی‌های جدید طی 15 سال گذشته، حاکی از آن است که طی سال‌های 2015 و 2016 مردم به راحتی با عینک گوگل کنار خواهند آمد و این به منزله تحولی عظیم در بسیاری از صنایع و حوزه‌های عمومی و تخصصی است. از جمله حوزه‌هایی که به سرعت باید در انتظار تحول در آنها بود، حوزه ارتباطات (به ویژه حوزه روابط‌عمومی)، بازاریابی و تبلیغات است.
آنها در این مقاله با هدف شناسایی توانمندی‌های عینک گوگل، به بررسی چگونگی استفاده از این توانمندی‌ها در روابط‌عمومی و بازاریابی و تأثیرات آن در این حوزه پرداختند.

تقدیر از حامیان برگزاری هفته روابط‌عمومی
در ادامه این کنفرانس، از حامیان برگزاری هفته روابط‌عمومی تقدیر شد. این حامیان عبارت بودند از:
بیمه رازی، سرمایه‌گذاری صتسا، شهرداری تهران، بانک پارسیان، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سایپا، مخابرات ایران، بانک قوامین، پست بانک ایران، آریاچرم، سازمان تأمین اجتماعی و شرکت‌های ایما نقشینه، هدف نهایی و نیماد.

آگهي تلويزيوني؛ از ايده تا پخش
برگزاری کارگاه «آگهي تلويزيوني؛ از ايده تا پخش» پایان بخش دومین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت بود. در این کارگاه نيما بانك، اشكان خواجه نوري و مهدي بهجت به ارائه جدیدترین و آخرین دستاوردهای حوزه آگهی تلوویزیونی و چگونگی ساخت یک آگهی تلویزیونی پرداخته شد.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد


1395 - 1391 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به ستاد برگزاری هفته روابط عمومی می باشد .